KOLMAPÄEV, 28, September 2011

Vikont de Bragelonne ehk Kümme aastat hiljem 3. osa

See raamat on viimane raamat üldse, mis on kirjutatud nendest neljast musketärist. Kuidagi kahju oli siis, kui raamat läbi sai, kuna rohkem nendest ei kirjutata. Kolmas osa oli aga kuidagi kõige sündmusterohkem.

Nüüd siis sündmustest.
Rahandusminister korraldab balli, kus Aramis röövib kuninga ja viib ta vanglasse. Tuleb välja tõde, et kuningal on kaksikvend, kes on olnud kõigile teadmata. Aramis vahetab kuningad ära ja räägib sellest oma sõbrale, rahandusministrile, kes päästab kuninga vangist. Päris kuningas annab valekuninga d' Artagnani kätte ja d' Artagnan viib valekuninga saarele ja vastavalt kuninga käsule peab too kandma raudset maski, et nende sarnasust näha ei oleks. Kui see tehtud, peab d' Artagnan minema ühele saarele ja sealt üles leidma Aramise ja Porthose ning nad kuninga kätte viima, et kuningas saaks nad surma mõista. Kuningas vihkab neid kahte, kuna Aramis oli selle kõige taga ja Porthos aitas endalegi teadmata kaasa. D' Artagnan ei taha seda teha ja ta sõidab tagasi. Üks ohvitser võtab juhtimise üle. Porthos ja Aramis põgenevad, aga ellu jääb vaid Aramis. Porthos pärandab kogu oma Raoulile. Raoul on aga armuasjade tõttu meeleheitel ja läheb sõtta, et saada surma.  Ja saabki.  Athos ei ela seda üle ning heidab peale poja surmateate saamist hinge. Aramis aga põgeneb Hispaaniasse ja saab seal hertsogiks.

Pärast nelja aastat kohtuvad Aramis ja d' Artagnan. Aramis on Prantsusmaal saadikuna. Kuninga armuke La Vallière' ist aga kuningas enam ei hooli ja tal on juba uus armuke.
Tuleb aga sõda, Madalmaade vastu. Võitlevad Prantsusmaa ja Inglismaa Hollandi vastu. Sõjakäigul saab d' Artagnan ametikõrgendust. Ta saab Prantsusmaa marssaliks. Teate saamise hetkel tabab teda aga mürsk, mis ta tapab. Raamatus jäigi Aramis ainsana ellu. D' Aragnan' i viimased sõnad olid: 

"Nägemiseni, Athos ja Porthos, jää igaveseks jumalaga, Aramis!"


Kurb lõpp oli, aga muidu oli väga huvitav, soovitan seda raamatut kindlasti kõigile!!!

JOOKSEV AASTA